
LIFTING TWARZY
o zabiegu
Nikt nie ma dziś wątpliwości, że atrakcyjny, zadbany wygląd to najlepsza możliwa wizytówka dla każdego człowieka. Nie dziwi więc, że lifting twarzy należy dziś do najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Umożliwia on wymodelowanie twarzy, poprawienie jej jędrności oraz elastyczności skóry, jak również jej owalu.
Przed zabiegiem face liftingu szczegółowo omawiamy z pacjentem jego przebieg i dostosowujemy go do konkretnych wymogów. Lifting twarzy w naszej klinice wykonywany jest metodą SMAS (ang. Superficial Musculo Aponeurotic System), jest to nie tylko lifting powierzchowny, ale i preparacja głębszych struktur z podciągnięciem powięź, co daje lepsze wyniki i bardziej trwały efekt pozabiegowy.
możliwe
komplikacje
Możliwe komplikacje:
• powstanie krwiaka tj. nagromadzenie się krwi pod płatem skórnym. Mały krwiak nie wymaga interwencji chirurgicznej i zwykle ulega wchłonięciu. Większe krwiaki wymagają ewakuacji.
• martwica skóry – uszkodzenie skóry na pewnej powierzchni wynikające z upośledzenia ukrwienia. Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia tego powikłania.
• uszkodzenie nerwu - dotyczy najczęściej drobnych gałązek odpowiedzialnych za czucie w okolicy uszu i policzków, które ustępuj samoistnie po kilku tygodniach. Uszkodzenie gałązek odpowiedzialnych za mimikę twarzy zdarza się bardzo rzadko. Są to powikłania zwykle przemijające, w niektórych przypadkach utrzymują się jednak nawet rok i dłużej.
• blizny przerostowe – powstają czasem w okolicy płatka ucha lub za małżowiną. Są zwykle dobrze schowane, jednak mogą wymagać leczenia.
• przebarwienia - stanowią najczęstsze przejściowe powikłanie, ustępujące po kliku tygodniach. Niektóre przebarwienia mogą utrzymywać się dłużej. Należy pamiętać o unikaniu bezpośredniego nasłonecznienia twarzy do 6 miesięcy po operacji.
• przesunięcie linii włosów i miejscowe wyłysienie – zdarza się bardzo rzadko. Dotyczy najczęściej okolicy skroniowej i za uszami. Czasem czasowe wyłysienie może pojawić się w okolicy szwu we włosach.
co musisz wiedzieć
Ile trwa zabieg: 180-240 min.
Przeciwwskazania: Ciąża, zaburzenia krzepliwości, nieleczone nadciśnienie tętnicze, nieleczona cukrzyca, infekcje skórne.
Wymagane badania: morfologia krwi, układ krzepnięcia, cholesterol całkowity, elektrolity, badanie EKG, CRP, PCR (badanie genetyczne w kierunku SARS-COV 2 z gardła lub nosogardzieli).
Pobyt w klinice: 3-4 doby.
Zmiana opatrunków: Według zaleceń lekarskich.
Usunięcie szwów: Szwy okolicy przedusznej 5-7 dni, pozostałe 12-14 dni.
Okres rekonwalescencji: 2-3 tygodnie.
Rodzaj znieczulenia: Ogólne.