top of page

powiększenie piersi

 o zabiegu 

Powiększanie piersi to zabieg, którego celem jest uzyskanie wymarzonego kształtu piersi.

Na zabieg decydują się pacjentki z małym biustem, a także Panie, których biust utracił jędrność i kształt w wyniku obniżenia masy ciała (schudnięcie), po ciąży i karmieniu. Zabieg ten wykonywany jest również u kobiet, które chciałyby zachować kształt piersi, a tylko zwiększyć ich rozmiar.

Zabieg ten stosuje się również przy asymetrii i wad wrodzonych piersi (np. Zespół Polanda, piersi bulwiaste) oraz po amputacji piersi, celem rekonstrukcji.

Powiększenie piersi można uzyskać poprzez wszczepienie implantu piersiowego, jak i poprzez przeszczep własnego tłuszczu.

Chirurgia plastyczna wykorzystuje na chwilę obecną implanty piątej generacji. Wypełnione są silikonem w różnych stopniach spoistości żelu. Ponadto doskonale imitują w dotyku naturalny biust. Powierzchnia implantów charakteryzuje się porowatą strukturą, dzięki czemu rzadziej wywołują w organizmie reakcję w postaci rozwoju grubej torebki łącznotkankowej wokół implantu.

W naszej klinice stosujemy tylko implanty znanych i cenionych marek.

Czy implanty należy wymieniać? Implanty stosowane przy powiększaniu piersi stanowią produkt medyczny, który należy wymieniać. Czas pomiędzy kolejnymi wymianami może być różny i zależy od indywidualnych czynników każdego organizmu (kilka- kilkanaście lat). Powodem wymiany implantów może być zwiotczenie skóry, czy też chęć uzyskania mniejszego bądź większego rozmiaru biustu. Decyzję o wymianie implantów należy podjąć także w przypadku pojawienia się stwardnienia torebkowego (capsular contracture) lub na podstawie badania USG.

Wykorzystywane w naszej klinice podczas operacji implanty posiadają dożywotnią gwarancję producenta.

Podczas konsultacji oraz przed samą operacją u każdej pacjentki pobierane są pomiary. Ponadto w klinice można skorzystać z tzw. sizerów, które po „przymierzeniu” pokazują zbliżony efekt do operacji.

Miesiączka nie jest przeszkodą do wykonania zabiegu, jednak znacznie zmniejsza komfort pacjentki, która obolała i zmęczona po narkozie musi dodatkowo zadbać o higienę intymną. 

Zabieg chirurgiczny poprzedzony jest konsultacją z pacjentką. Podczas spotkania lekarz informuje, gdzie zostanie dokonane cięcie, w celu wykonania kieszeni dla implantu. W naszej klinice cięcie wykonujemy w nowym fałdzie pod piersiowym lub w dolnym biegunie otoczki brodawki sutkowej.

Chirurg plastyczny formuje kieszeń na implant pod mięśniem piersiowym po wykonaniu cięcia. Następnie umieszcza w uformowanej przestrzeni uprzednio wybrany implant. Umiejscowienie go pod mięśniem zapewnia lepszy, wieloletni efekt estetyczny oraz mniejszą możliwość powikłań pooperacyjnych. W czasie operacji zostaje założony dren celem ułatwienia odprowadzenia płynów tkankowych. Dreny usuwa się przed powrotem do domu. Po założeniu szwów wykonany zostaje specjalny opatrunek. Przez okres 8 tygodni pacjentka nosi pooperacyjny biustonosz.

powiększenie piersi

 możliwe 

 komplikacje 

Możliwe komplikacje

1.    zbyt twarda struktura – Powiększone piersi mogą w dotyku odbiegać od naturalnych, co częściej dotyczy pacjentek bardzo szczupłych. Po operacji wokół implantu pojawia się otoczka łącznotkankowa, która w niektórych przypadkach może ulec zgrubieniu i stwardnieniu.

2.    zakażenie – W nielicznych sytuacjach może dojść do zakażenia implantów. Wymaga to usunięcia starych i ewentualnie wszczepienia nowych protez (po odstępie półrocznym);

3.    przemieszczanie lub obrót – Niekiedy implanty anatomiczne mogą zmienić pierwotną pozycję. Jest to z reguły wywołane nieprzestrzeganiem przez pacjentkę zaleceń lekarskich w zakresie postępowania pooperacyjnego. 

4.    marszczenie implantu – Objawia się nierówną strukturą i występuje zwykle u bardzo szczupłych pacjentek z niewielkim gruczołem i małą ilością tkanki tłuszczowej;

5.    drętwienie, zmniejszenie czucia, nadwrażliwość dotykowa - z reguły czasowe;

6.    zaczerwienienie, blizny;

podnoszenie piersi

 co musisz wiedzieć 

Ile trwa zabieg:    ok. 60 min
Przeciwwskazania:    Ciąża, karmienie (należy odczekać min. 6 miesięcy od zakończenia laktacji),
Wymagane badania:    morfologia krwi, układ krzepnięcia, cholesterol całkowity, elektrolity, badanie EKG, USG piersi lub mammografia (dla pacjentek do operacji piersi), CRP, test antygenowy w kierunku SARS-COV 2.
Pobyt w klinice:    2 doby
Zmiana opatrunków    ---
Usunięcie szwów:    12-14 dni
Okres rekonwalescencji:    3-4 tygodnie
Rodzaj znieczulenia:    ogólne

powiększenie piersi

podniesienie piersi

 o zabiegu 

Podnoszenie piersi jest zabiegiem, którego celem jest zmiana kształtu opadniętego biustu i nadanie mu młodzieńczego wyglądu oraz jędrności. Na ten zabieg decydują się kobiety po przebytej ciąży i okresie karmienia, po znacznej utracie masy biustu, obserwujące utratę jędrności w wyniku procesu starzenia. Zabieg może być także wykonany przy znacznej asymetrii. Nieznaczne opadnięcie piersi można zniwelować poprzez zabieg powiększenia biustu implantami. Możliwy jest także zabieg powiększenia piersi wraz z podniesieniem.

Operacja polega na przemieszczeniu ku górze tkanki gruczołowej i tłuszczowej oraz odpowiednim ukształtowaniu, a także usunięciu nadmiaru skóry. Nacięcia są wykonane wokół otoczki brodawki (pionowo w dół otoczki do fałdu podpiersiowego) oraz poziomo w fałdzie. Po przeprowadzeniu zabiegu brzegi skóry są zszywane w sposób, który zapewnia jak najmniejszą ilość i wielkość szwów. W czasie zabiegu do organizmu wprowadzone są dreny, odprowadzające nadmiar płynów. Usunięte zostają przed opuszczeniem kliniki. 
 

podniesienie piersi

 możliwe 

 komplikacje 

Możliwe komplikacje

•    krwiaki – Ryzyko gromadzenia się krwi w ranie najczęściej występuje w pierwszej dobie po zabiegu. W przypadku dużych krwiaków może zajść konieczność interwencji chirurgicznej.
•    
stan zapalny, infekcja – Jest to powikłanie, które można bez trudu wyleczyć stosując antybiotykoterapię.
•    
trwałe blizny – Zrośnięte miejsca szwów mogą pozostać na zawsze widoczne. Blizny z reguły miękną i bledną, jednak na skórze pozostają ślady interwencji chirurgicznej. W niektórych przypadkach możliwy jest przerost blizn.
•    
czucie brodawki i piersi – Wrażenie zmienionego czucia zawsze towarzyszy w pierwszych dniach po zabiegu. 
•    
zmiana kształtu, asymetria – Nieprawidłowości związane z kształtem są rzadkim przypadkiem. Najczęściej pojawiają się u osób, które nie przestrzegają rygoru związanego z ograniczeniami aktywności fizycznej po zabiegach.
•    
inne powikłania - Niekiedy może pojawić się zakrzepica żył głębokich, która wymaga leczenia. 

podnoszenie piersi

 co musisz wiedzieć 

Ile trwa zabieg:    90-120 min
Przeciwwskazania:    Ciąża, karmienie (należy odczekać min. 6 miesięcy od zakończenia laktacji), zaburzenia krzepliwości, nieleczone nadciśnienie tętnicze, nieleczona cukrzyca, infekcje skórne
Wymagane badania:    morfologia krwi, układ krzepnięcia, cholesterol całkowity, elektrolity, badanie EKG, USG piersi lub mammografia (dla pacjentek do operacji piersi), CRP, test antygenowy w kierunku SARS-COV 2.
Pobyt w klinice:    2 doby
Zmiana opatrunków:    ---
Usunięcie szwów :   12-14 dni
Okres rekonwalescencji:    3-4 tygodnie
Rodzaj znieczulenia :  Ogólne

podniesienie piersi
pomniejszanie piersi

pomniejszanie piersi

 o zabiegu 

Główną przyczyną decyzji o pomniejszeniu biustu są względy zdrowotne. Obfity biust to dodatkowe kilogramy, niekiedy poważnie obciążające kręgosłup. Często uniemożliwiają także prowadzenie wielu aktywności fizycznych. Niekiedy kobiety decydują się na zmniejszenie biustu z powodu stałych uszczypliwych uwag, wulgarnych komentarzy czy gestów.
Operacja zmniejszania piersi polega na usunięciu nadmiaru gruczołu i skóry, wymodelowaniu odpowiedniego kształtu oraz przemieszczenie brodawki wraz z otoczką ku górze dla uzyskania bardziej młodzieńczego wyglądu. Piersi zostają zmniejszone do rozmiaru ustalonego uprzednio z pacjentką oraz dopasowane do reszty sylwetki.
Istnieją różne techniki przeprowadzania tego typu zabiegu. Wybór jednej z nich zależy przede wszystkim od ilości tkanki oraz od jakości skóry. Wykonywane przez chirurga plastycznego nacięcia mogą obejmować jedną bądź dwie strefy: wokół otoczki brodawki, poziomo w fałdzie podpiersiowym. Po przeprowadzonym zabiegu nacięcia są zszywane w sposób minimalizujący ilość i widoczność blizn. Podczas zabiegu umieszczone zostają dreny, odprowadzające nadmiar płynu. Zostają usunięte przed powrotem do domu.

pomniejszanie piersi

 możliwe 

 komplikacje 

Możliwe komplikacje   

  • krwiak - Ryzyko gromadzenia się krwi w ranie jest najbardziej prawdopodobne w przeciągu 24 godzin po zabiegu i występuje sporadycznie. W przypadku dużych krwiaków należy ewakuować je operacyjnie;

  • zakażenie –sporadycznie występująca sytuacja, którą można opanować antybiotykoterapią; słabe bądź opóźnione gojenie się ran, rozejście się ran;

  • utrata części skóry lub brodawki – niezwykle rzadkie powikłanie. Może wiązać się z koniecznością przeszczepu skóry bądź dalszych interwencji chirurgicznych.

  • trwałe blizny – Przy zmniejszaniu biustu, podobnie jak przy każdej operacji plastycznej, istnieje ryzyko utrzymywania się niewielkich blizn w miejscach nacięć.

  • zmiany czucia brodawki – Uczucie drętwienia brodawki zawsze towarzyszy w pierwszych dniach po zabiegu. Jej zdolność do reakcji na bodźce zewnętrze może ulec trwałej zmianie.

  • zakrzepica, zatorowość

pomniejszanie piersi

 co musisz wiedzieć 

Ile trwa zabieg:    120-180 min
Przeciwwskazania:    Ciąża, karmienie (należy odczekać min. 6 miesięcy od zakończenia laktacji), zaburzenia krzepliwości, nieleczone nadciśnienie tętnicze, nieleczona cukrzyca, infekcje skórne
Wymagane badania:   morfologia krwi, układ krzepnięcia, cholesterol całkowity, elektrolity, badanie EKG, USG piersi lub mammografia (dla pacjentek do operacji piersi), CRP, test antygenowy w kierunku SARS-COV 2.
Pobyt w klinice:    2 doby
Zmiana opatrunków:    ---
Usunięcie szwów:    12-14 dni
Okres rekonwalescencji:    3-4 tygodnie
Rodzaj znieczulenia:    Ogólne

bottom of page